vclv architekt Václav Boček | Hangár a muzeum veteránů Vrchlabí
Architektura a interiéry
architekt, interier, design, architektura, vclv, vclv.arch, vaclav, bocek, studie, domy, young, architect, interiors, vizualizace, grafika
15601
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15601,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Hangár a muzeum veteránů Vrchlabí

Category
Veřejné stavby
O projektu

Hangár pro letadla a muzeum historických automobilů se nachází na hranici areálu sportovního letiště Lánov, které je nedaleko od Vrchlabí. Místo stavby je v blízkosti veřejné komunikace a důležitým prvkem je terénní zlom s výškovým rozdílem cca 4,5 metru.
Koncept návrhu vychází z cíle nepoškodit hodnotu krajiny, která je díky blízkosti CHKO v podstatě daná. Stavba takového měřítka, jako je zamýšlený projekt, by při standardním řešení mohla velmi snadno v krajině působit nepatřičně. Proto bylo nutné hledat nástroj, kterým by šlo dosáhnout ke krajině citlivého řešení. Navrženým řešením je “zelený kopeček”, který při pohledu z dálky působí velmi nenápadně. Až při bližším kontaktu pozorovatel odhalí princip stavby a její smysl. Velká prosklená plocha směrem ke komunikaci funguje jako výkladní skříň, který právě tyto blízké pozorovatele láká dovnitř na výstavu veteránů.
Konstrukční řešení využívá předností membránových konstrukcí k dosažení vytyčeného cíle. Lehká konstrukce ocelové síťoviny na principu membrány je porostlá zelení, která vytváří dojem kopečku.
Takto navržená unitkátní zelená střecha má několik zásadních výhod. Je lehká, stíní vnitřní prostory, zvenku působí ideálně pro zvolený koncept, brání dešti proti “bubnování” do ETFE a zároveň skrz zeleň proniká jak dovnitř tak i ven zajímavě rozptýlené světlo. Exteriér je tak neobvyklou formou velmi silně propojen s interiérem.

 

Vrchlabí

Studie: 2014